BATTLESTAR GALACTICA

Lidé z planety Kobol kdysi vedli krutý boj s rasou Cylonů.
Prohráli a byli nuceni uprchnout.

O miliony let později lidé z Kobolu, nyní žijící na dvanácti světech, dvanácti koloniích, dosáhli stejné úrovně jako za prvního nájezdu Cylonů, spojili se a vytvořili prosperující mezihvězdnou říši. Jednoho dne se ale Cyloni vrátili, ještě strašnější nez dřív - a začala nová válka. Lidé byli tentokrát připraveni a silou dvanácti kolonií vzdorovali úporným nájezdům tisíc let.

Ale jeden člen Rady dvanácti, Baltar, zradil svůj národ a otevřel ho cylonské invazi. Dvanáct bitevních lodí, Battlestars (Bitevních hvězd), se pokusilo útok zastavit, ale všechny byly zničeny - až na jednu. Battlestar Galactica. Její velitel, komandér Adama, shromáždil preživší z dvanácti kolonií a s flotilou všemožných kosmických plavidel pod vedením Battlestar Galactica se vydává hledat poslední baštu lidstva, malou zářící planetu, mytickou třináctou kolonii, v starých legendách známou pod jménem Terra - Země...

Terra

Plakat BG filmu To je příběh v pozadí Battlestar Galactica, slavného sci-fi seriálu, který se na naše obrazovky dosud nedostal. Tento seriál měl premiéru na televizi ABC 17.září roku 1978. Je bezpochyby visuálně nejdokonalejším SF seriálem své doby (označovaný jako 'Star Wars v televizi') a navzdory svému krátkemu životu si vytvořil širokou základnu příznivců po celém světě.

Ideu Battlestar Galactica si vymyslel její autor Glen A.Larson už na konci šedesátých let, v době, kdy byl nejslavnějším seriálem na obrazovkách původní Star Trek. Nic kloudného z toho nevylezlo až do velkolepého úspechu filmu Star Wars v roce 1977. Koncept se podařilo prodat a byl natočen první film. Původně mělo jít o sérii tří celovečerních televizních filmů - jednoho tříhodinového pilotního filmu a dvou dvouhodinových pokračování. Po shlédnutí první půlhodiny tříhodinového filmu byli představitelé ABC tak nadšeni že rozhodli, že Battlestar Galactica bude plnohodnotným televizním seriálem. Tříhodinový pilotní film byl zachován a v mnoha zemích byl uveden dokonce do kin. V Japonsku a Kanadě dokonce porazil v návštěvnosti takové trháky, jako byly Čelisti II nebo Pomáda. Příběh posledních členů rozvinuté civilizace, která byla předchůdcem pozemských kultur, zoufale hledajících cestu k mytické třinácté kolonii, zaujal tehdy nejen fanoušky science fiction.

V dubnu 1979 byla Battlestar Galactica zrušena - seriál neměl takovou sledovanost, jakou majitelé stanice očekávali, a tak jako mnoho jiných dobrých projektů ztroskotal na přehnaném očekávání. Poslední epizoda byla odvysílána 29.dubna 1979 a seriál skončil, aniž Galactica nalezla Zemi. Celkem se Battlestar Galactica skládá z 3 hodin úvodního filmu, čtyř dvoudílných epizod, jedné dvouhodinové speciální epizody a jedenácti epizod hodinových.

Zrušení Battlestar Galactica vyvolalo hotové divacké povstání - telefonáty, dopisy, dokonce blokády vjedzu do studia. Výsledkem nakonec bylo, že Battlestar Galactica byla obnovena - vznikl nový seriál Galactica 1980, odehrávající se o nějakých třicet let pozdeji. Z původní posádky zbyl vlastně jen komandér Adama, protože ostatní herci byli obsazeni. Seriál se točil hlavně kolem toho, jak Galactica dosáhne Země a zjistí, že třináctá kolonie je na úrovni středověku (panuje barbarské dvacáté století). Naděje ve spojení a společný zásah proti Cylonům se rozplývají - místo toho posádka Galacticy zjišťuje, ze Cyloni sledovali flotilu až k Zemi. Místo silného partnera tak má nyní Galactica na krku plemeno barbarských příbuzných, které musí naopak dokonce zachránit před invazí Cylonů....Ale to už je jiný příběh; seriál Galactica 1980 byl i navzdory své visuální kvalitě dost neúspěšný a nezachránilo ho ani epizodní objevení jednoho z členů staré posádky - diváci seriál jednoznačně zavrhli. Jeho příběhy totiž úrovně Battlestar Galactica nedosahovaly ani ve snu a fanoušci původní Galacticy celou věc svorně prohlásili za neoficiální - co se stalo v něm, nestalo se.


[Kdo je kdo v Battlestar Galactica]

[Přehled epizod Battlestar Galactica] [Galactica 1980 - jen pro úplnost]

[Lidé z Kolonií, jejich svět a historie] [Cyloni, jejich historie a podstata]

[Koloniální loďstvo] [Cylonské loďstvo]

[Galerie] [Download]


...a tak, prchajíce před cylonskou tyranií, pokračuje poslední Battlestar, Galactica, v čele flotily uprchlíků ve své dlouhé osamělé cestě za mytickou planetou, známou jako Země...
Posledni Battlestar