BATTLESTAR GALACTICA

Galactica 1980: Odvržený seriál

Tak na tyhle bacha. Vypadají jako Starbuck a  Apollo, ale mají k nim po čertech daleko. Uprostřed Pozemšťanka Jamie. Máloco se dá srovnat s reakcí diváků Battlestar Galactica na novou sérii Galactica 1980 - podobně reagovali snad jen milovníci klasického Star Treku na Star Trek: Voyager. Narozdíl od diváků Battlestar Galactica se ale v případě Voyageru našlo alespon nějaké vděčné publikum. Galactica 1980 totálně propadla.

Ačkoliv pedanti by mohli vyčítat již původní Galactice jakousi jednoduchost (přeci jen, je to seriál spíše pro mládež), tato jednoduchost pouze umocňovala diváckou zajímavost. Když člověk totiž nemusí přemýšlet nad technobláboly typu 'warp pole' a 'chronitonové distorze', kterými nás prakticky neustále častují moderní pokračování Star Treku, může se báječně bavit; což je konec konců jediný důvod existence Battlestar Galactica. Série Galactica 1980 však měla celou řadu chyb. Například, Galactica objeví hned v prvním díle Zemi. Za druhé, je to Země současnosti. Za třetí, na palubě Galacticy není nikdo ze staré posádky, kromě komandéra Adamy (zplesnivěl nám za tu dobu), Boomera (teď je z něj kolonel) a kapitána Troye (vyrostl z Boxeyho, teď je to statný mladík). Za čtvrté, je to celé seriál pro pětileté děti. Ostatně, posuďte sami při čtení této stránky.
Mimochodem, důkazem skutečné nenávisti diváků původní Galacticy k sérii 1980 je i to, že na webu prakticky neexistují stránky jí věnované a obrázky se mi podařilo najít toliko dva (ten třetí, vlevo, jsem si musela sama naskenovat). Prý jediná slušná epizoda Galacticy 1980 je Return of Starbuck, tvořená převážně nepoužitými záběry z původní série. Za vše hovoří i prohlášení z jednoho srazu milovníků Galacticy: 'Pamatujte si: Co se stalo v Galactice 1980, nestalo se!'

Osoby a obsazení:

Komandér Adama (Lorne Greene) - tentýž Adama po třiceti letech.
Kapitán Troy (Kent McCord) - Adamův vnuk Boxey, nyní kapitán a pilot Viperu.
Poručík Dillon (Barry Van Dyke) - celoživotní přítel Troye. Pokud je Troy tvůrci zamýšlen jako nový Apollo, Dillon je nový Starbuck. Je dokonce stejně zbrklý a impulsivní.
Jamie Hamilton (Robyn Douglass) - televizní reportérka a vůbec první Pozemšťan, který se kdy podíval na palubu Galacticy.
Dr. Zee (Robbie Rist, Patrick Stuart) - čtrnáctileté dítě génius. Není divu, je to totiž mutant neznámého původu (byl Wesley ze Star Treku taky mutant? :))). Zee ve svém věku vynalezl již mnoho užitečných věcí, jako přístroj pro cestu časem, pole neviditelnosti nebo enzym, umožňující vojákům spotřebovávat svůj podkožní tuk a tak být bez jídla déle než týden.
Kolonel Boomer (Herbert Jefferson, Jr.) - dříve pilot, nyní výkonný důstojník Galacticy.
Dr. Alfred Mortinson (Robert Reed) - nukleární fyzik, laureát Nobelovy ceny, který se přidal na stranu lidí z Galacticy ve snaze zvýšit technologickou úroveň Země.
Xavier (Jeremy Brett) - člen Rady Dvanácti, který pevně věří, že je nutné přebudovat celou pozemskou historii, aby se pozvedla technologická úroveň lidstva. Rozhodne se cestovat do historie - vybere si ale hned zpočátku špatnou stranu, totiž nacistické Německo.

Technologie:

Vipery a vzdušné skútry mají namontované 'pole neviditelnosti' (Invisiblity field), které ovšem funguje jen omezenou dobu, zřejmě dvanáct hodin, a pak se musí dobít. Vzdušné skútry (Aircycles) vypadají úplně jako motorky, jezdí jen o hodně rychleji, protože mají trubo - a kromě toho mohou létat. Troy a Dillon mají při jízdě často problémy s policií, protože nemají poznávací značky. Komputrony (Computrons) jsou náramkové přístroje, které umožňují Koloniálním rozumět pozemské terminologii a jazyku. Krom toho fungují jako analyzátory prostředí a detektory. Jako poslední vědecký zázrak je tu enzym, který umožňuje uživateli týden získávat energii z vlastního podkožního tuku (jako spící medvěd v zimě) a tak nemusí jíst.

Epizody:

Galactica Discovers Earth (Galactica nalézá Zemi)
Premiéra: 1.část - 27.ledna 1980, 2.část 10.února 1980
Scénář: Glen A. Larson
Režie: Sidney Hayers

Galactica po třiceti letech nalézá Zemi a naráží na to, s čím nikdo nepočítal: tato planeta v boji s Cylony nikomu nepomůže. Její technická úroveň je žalostně primitivní - obyvatelé třinácté kolonie nejen že intelektuálně a vývojově upadli, ale zapomněli i na svůj původ a dokonce jejich biologie se odchýlila ve vývoji. Píše se rok 1980. Galactica tedy pokračuje v cestě, aby odlákala Cylony od Země, a Adama posílá Troye a Dillona, aby našli na Zemi spojence ve vědeckých kruzích a urychlili rozvoj pozemské technologie. Jeden člen rady Dvanácti, Xavier, je ale přesvědčen, že civilizaci Země lze nejlépe urychlit tím, že dají koloniální techniku lidem v minulosti, aby se stačili dost rozvinout už PŘED příletem Galacticy. Rozhodne se ale, že nejpřijatelnější kultura k posílení je nacistické Německo a strojem času se tam vypraví.
Troy a Dillon, spolu s pozemskou reportérkou Jamie Hamilton, se vydávají za Xavierem do minulosti a zabrání mu, aby pomohl Němcům postavit dalekonosné raketové střely. Napraví možné následky, ale Xavier jim unikne. Jamie se přidá k posádce Galacticy a profesor Mortinson, kterého koloniální vyslanci našli a získali na svou stranu, začíná pracovat na rozvoji technologie Země.

The Super Scouts (Superskauti)
Premiéra: 1.část - 16.března 1980, 2.část 23.března 1980
Scénář: Glen A. Larson
Režie: Vince Edwards (1.část), Sigmund Neufeld, Jr. (2.část)

Cyloni přepadnou flotilu a způsobí značné škody. Troy a Dillon vezmou koloniální děti ze zničené lodi ukrýt se na Zemi, protože jejich raketoplán je poškozen a nemohou se vrátit k Galactice. Rozhodnou se, že se zamaskují jako skautský oddíl. Při pokusu rozměnit zlaté koloniální cubity na pozemskou měnu se Dillonovi povede nešťastnou náhodou vyloupit banku. Při táboření v lese tři z dětí onemocní a v nemocnici se ukáže, že jejich anatomie je značně zvláštní na pozemské poměry. Troy a Dillon musí přivolat pomoc z Galacticy, protože pozemská medicína na to nestačí. Ukáže se, že děti se otrávily chemicky kontaminovanou vodou z blízkého jezera. Kontaminaci způsobuje blízká chemička. Troy a Dillon vezmou jejího majitele na Galacticu a ukáží mu, jak dopadne celá oblast v roce 1990 v případě, že znečištění bude pokračovat tímto tempem. Majitel souhlasí, že chemičku dá zavřít, když si uvědomí, že následky by mohly přinést smrt mnoha lidí včetně jeho vlastního syna.

Spaceball (Vesmírný míč)
Premiéra: 30.března 1980
Scénář: Frank Lupo, Jeff Freilich, Glen A. Larson
Režie: Barry Crane

Xavier se vrací a zbaví se Troye a Dillona tím, že je vypustí do vesmíru v poškozené lodi. Zatímco mají plné ruce práce s opravou, Xavier chce unést děti a držet je jako rukojmí. Jamie mezitím vezme děti z flotily do basebalového tábora pro opuštěné děti, kde má dělat reportáž. Děti se téměř okamžitě stanou středem pozornosti, když jedno z nich hodí míčem přes půl míle. Protože půlku týmu sklátila chřipka, vedoucí tábora přemluví děti, aby tábor reprezentovaly na okresním přeboru - jinak bude tábor zavřen, protože jeho provoz je hrazen ze sponzorských darů a sponzoři nebudou platit tým, který nehraje. Děti tedy dostanou základy basebalu a druhý den zazáří na okresním přeboru a tím odvrátí uzavření tábora. Troy a Dillon se na scéně objeví právě včas, aby zabránili Xavierovi v jeho plánu - tomu se opět podaří utéct.

The Night The Cylons Landed (Noc, kdy přistáli Cyloni)
Premiéra: 1.část - 13.dubna 1980, 2.část - 20.dubna 1980
Scénář: Glen A. Larson
Režie: Sigmund Neufeld, Jr. (1.část), Barry Crane (2.část)

Cyloni mají nové vojáky - humanoidní androidy. Jimi řízený Raider je sestřelen hlídkujícím Viperem a havaruje na Zemi. Troy a Dillon, v té době v Kalifornii, se vydají do New Yorku, kde by měl Raider přistát. Dorazí na místo a Raider zrovna exploduje. Z jeho posádky přežijí dva - android a voják - a dostanou se pryč. Protože android správně odhalí, že tato planeta je Země, chce vyslat zprávu ostatním Cylonům prostřednictvím blízké rádiové stanice. Troy a Dillon ovšem podařenou dvojku, která se mezitím zamíchala do haloweenského průvodu, nakonec dostanou a pošlou do šrotu.

Space Croppers (Vesmírní sekáči)
Premiéra: 27.dubna 1980
Scénář: Robert L. McCullough
Režie: Daniel Haller

Cyloni opět napadnou flotilu a vyřídí agrolodě. Flotila musí najít jiný zdroj potravy a tak Adama vyšle Troye a Dillona, aby se poohlédli na Zemi po nějakém farmáři ochotném spolupracovat. Najdou farmáře jménem Hector Alonzo, který má problémy, protože na jeho pozemky má zálusk velkostatkář Steadman. Ten je největším majitelem půdy v oblasti, přehradil řeku vedoucí přes svůj pozemek a drobným majitelům znepříjemňuje život. Lidé z Galacticy zařídí závlahu obohacenou o urychlovače růstu, rozdělí se s Alonzem o úrodu a ještě jeho farmě pomohou na nohy - a Steadman se totálně znemožní v očích všech, když zavolá policii a obviní Alonza, že skrývá na své farmě mimozemšťany. Koloniální válečníci jsou samozřejmě dávno pryč a zametli po sobě všechny stopy - a Steadman ze sebe udělal takového blázna, že už s ním nikdo nebude obchodovat.

The Return Of Starbuck (Starbuckův návrat)
Premiéra: 4.května 1980
Scénář: Glen A. Larson
Režie: Ron Satlof

Dr.Zee má sen o události, která se odehrála 14 yahrenů v minulosti - poručík Starbuck z Galacticy havaroval na opuštěné planetě sestřelen Cylony a flotila se pro něho nemohla vrátit, protože měla za zády celou cylonskou armádu a nemohla si dovolit ztrácet čas hledáním. Starbuck zreknostruoval jednoho Cylona ze sestřelené lodi, dal mu jméno Cyrus a vychoval si z něho přítele. Po nějakém čase se objevila těhotná žena, pocházející kdo ví odkud, porodila dítě a pak zmizela - možná do jiné dimenze, odkud přišla. Cyrus se Starbuckem postavili ze zbytků Vipera a Raidera malou loď, dali do ní dítě a vypustili do vesmíru, protože věděli, že naděje, že ho zachytí flotila, je daleko větší než pravděpodobnost jeho přežití na pusté planetě.... Adama řekne Zeeovi, že je to čtrnáct let, co ho nalezli v malé lodi plujícího vesmírem, a tak se čtrnáctiletý génius konečně dozvídá tajemství svého původu.


[Zpět]