BATTLESTAR GALACTICA
*

Cylonské kosmické lodi

Cyloni mají dva základní typy lodí. Útočným letounem Cylonů je Raider (Nájezdník), stíhač diskovitého či spíše plošticovitého tvaru nesoucí posádku tří Cylonů (je na to vtip - jeden prý zatáčí vlevo, druhý vpravo a třetí střílí :)). Je silou srovnatelný s koloniální stíhačkou Viper, velikostí je odhadem o něco málo větší. V sérii Galactica 1980 disponovali Cyloni novým typem Raidera. Byl pětimístný a s výkonnějšími zbraněmi.
Cyloni někdy používají zajímavou taktiku, zvanou někdy 'prázdná ulita' nebo 'loď duchů' - část Raiderů je bez pilota a je řízena na dálku z jiných Raiderů. Takové dálkově řízené Raidery bývají nezřídka naloženy výbušninami a provádějí 'sebevražedné' útoky nárazem.

Nákres původního Raidera, černobílý, zhora, z boku a zepředu, 43Kb.
Natáčecí model Raidera, foto, 87Kb.

Raider - pohled zblízka málokdo přežije...
Pohyblivou základnou, vlastně jakousi letadlovou lodí, z níž startují stovky Raiderů, je Basestar (zvaná též baseship). Je zřejmě větší než koloniální Battlestar, ale těžko říci o kolik - přesné míry lodí nejsou k dispozici. Basestar je cylonským ekvivalentem Battlestar, také disponuje vlastní palebnou silou a může sloužit jak jako základna stíhačů, tak i jako bojová loď. Na pohled připomíná dva létající talíře, slepené středy k sobě.

Nákres Basestar, černobílý, zhora a z boku, 47Kb.
Natáčecí model Basestar, foto, 84Kb.

Tři Basestars nad planetou Caprica
Třetí, vedlejší typ je tanker. Tuto loď použili Cyloni, aby zásobili palivem přepadovou letku Raiderů, kteří měli přepadnout letku battlestars - zatímco basestars se proplížily zadem a zničily nebráněné Kolonie. Je to obyčejná válcová loď připomínající raketový nosič (BG: Saga of a Star World).

[Zpět]