BATTLESTAR GALACTICA

Koloniální kosmické lodi

Bitevní lodí Koloniálních je Battlestar (bitevní hvězda) - gigantické kosmické plavidlo, kombinace hvězdného křižníku a letadlové lodi, které má extrémně dlouhou trvanlivost (Galactica byla v době cylonského přepadu již pět set yahrenů stará). Battlestar má po stranách dva podélné moduly, které jsou vlastně hangáry pro stíhače Viper - malé, výkonné bojové stroje - a pro raketoplány. Právě Vipery jsou největší útočnou silou každé battlestar - na palubě jich bývá kolem stovky a startovat jich může až deset najednou z každého hangáru (vylétají odpalovacími trubicemi po stranách, vracejí se předem a zadem, kdy přistávají jako na letišti).
Není zřejmé, jak je battlestar velká - tak jako u jiných lodí v BG, ani u této nebyla nikdy velikost stanovena, ani v koloniálních, ani v pozemských jednotkách. Je ale v každém případě zatraceně velká - nejméně osm metrů dlouhý Viper proti ní vypadá jak moucha vedle rakve :). Fandové BG různými výpočty dospěli k tomu, že battlestar je 1853 metry dlouhá, ale těžko říct. zda lze tuto informaci brát vážně. Její posádka je přes pět set lidí a počet možných cestujících půjde do tisíců. Battlestars mají kromě útočných raketových střel a laserového paprsku na mnoha místech trupu pohyblivé 'protiletadlové' dělové věže s turbolasery, což je činí plně schopné sebeobrany (za předpokladu, že posádka je momentálně ve službě - při masakru v BG: Saga of a Star World byla v pohotovosti toliko Battlestar Galactica a také byla jediná, která zůstala).
Battlestar
Nákres Battlestar, černobílý, z boku, zhora, zepředu, zezadu (30Kb)

Jména jednotlivých battlestars jsou sporná, neví se ani přesně, kolik jich bylo. Je pravděpodobné, že každá kolonie měla jednu Battlestar na svou obranu (+ byly ještě nějaké další na obranu koloniálních hranic a na útočné akce - mluví se o 'páté flotile' a podobně), ale jmenováno jich bylo jen několik:

Atlantia
Acropolis
Columbia
Galactica
Pacifica
Pegasus
Rycon
Triton

Bojový letoun Viper je jednomístný kosmický stíhač odhadem osm metrů dlouhý. Disponuje dvěma turbolaserovými kanóny střílejícími ve směru letu. Viper má tři motory s neznámým způsobem pohonu, možná založeném na principu pohonu reaktivního (nechává za sebou stopu). Je schopen letu v atmosféře i přistání na povrchu. V průběhu cesty inženýři vyvinuli nový 'výzvědný' Viper - s dvojnásobným doletem a vyšší rychlostí, vybavený inteligentním mluvícím počítačem CORA, ale beze zbraní.

Nákres Vipera, černobílý, zhora, zboku, zezadu a zepředu (63Kb).

Viper ve vesmíru
Uprchlická flotila, tvořená civilními plavidly, je skutečně různorodé společenství. Lidé z Kolonií na svém útěku posbírali všechna letuschopná plavidla (nakonec jich stejně nebylo dost na to, aby se tam vešli všichni přeživší, takže část musela zůstat) a tak jsou v doprovodu Battlestar Galactica lodě tovární, slévárenské, zemědělské, soukromé jachty, ba dokonce jedna vězeňská loď. Celá flotila funguje vlastně jako středně velké město - když je flotila zrovna v klidu, lidé cestují v osobních raketoplánech z lodě na loď za přáteli či zábavou, zboží se vozí z jedné lodi na druhou aby se zajistilo na všech to, co je kde zapotřebí, děti se učí ve školách. S tím cestováním z lodě na loď to samozřejmě není taková hračka - soukromé raketoplány nejsou běžné a tak se musí cestovat jako autobusem, pokud vůbec.

Do flotily se zapojilo 220 nejrůznějších plavidel, z nichž velká část neměla na počátku cesty hyperpohon a zbraně a musela být dovybavena dodatečně, aby se cesta flotily nezdržovala. V čele flotily stojí Battlestar Galactica jako centrála celé flotily, v níž sídlí velení - to si vzal na starost komandér Adama. Další lodě jsou například:

Celestra (komandér Kronus) - loď, na níž probíhala výroba a údržba elektroniky pro flotilu, zároveň vedoucí loď výrobní sekce flotily.
Rising Star (sire Uri) - původně soukromá luxusní jachta, nyní zábavní středisko flotily.
Vězeňská loď - co vysvětlovat? I na Koloniích jsou zločinci!
Agroloď - velká plochá lod, působící dojmem, že byla přestavěna z nějaké orbitální základny. Zde se pěstují rostliny pro výrobu jídla pro flotilu. Ve flotile bylo agrolodí nejméně devět a alespoň dvě z nich byly v průběhu cesty zničeny Cylony.
Farmářská loď - zde se chovají zvířata na maso. Ví se jen o jedné lodi v rámci flotily, ale pravděpodobně jich bylo více.
Kromě toho existuje celá řada lodí, které jen slouží jako obytné, nic kromě lidské síly neprodukují a musí být zásobovány zvlášť, protože nejsou soběstačné. Mnoho lodí je zaměřeno na specifické výrobní činnosti, tak jako Celestra, nebo se muselo přizpůsobit potřebám flotily. V průběhu doby bylo dokonce mnoho civilních lodí vybaveno zbraněmi, aby byly obranyschopné a nebyly odkázané na Galacticu.

Agroloď
[Zpět]