BATTLESTAR GALACTICA

Přehled epizod

Epizody jsou seřazeny podle pořadí vysílání. Popis je pouze hrubým nástinem zápletky. Obrázky jsou z různých epizod, zdaleka ne všechny patří k té, u které jsou. Překlady nazvů mají pouze informační charakter, nejsou závazné.

Saga of a Star World (Sága hvězdného světa)
Premiéra: 17.září 1978 (3 hodiny)
Scénář a námět: Glen A. Larson
Režie: Richard A. Colla, Alan J. Levi

Planeta Caprica nez Cyloni zaútočili Dvanáct kolonií lidstva bylo zničeno útokem Cylonů, když jeden človek, Baltar, zradil svůj národ. Cyloni zničili celou koloniální válečnou flotilu, až na jednu jedinou z dvanácti lodí, loď Battlestar Galactica. Ta shromáždí přeživší z kolonií a v čele flotily plavidel všeho druhu se vydává hledat mytickou třináctou kolonii jménem Země, protože předpokládá, že tam nalezne spojence proti Cylonům. Protože flotile dochazí jídlo a palivo, musí zastavit na planetě Carillon a zásoby doplnit. Místní obyvatelé, insektoidní Ovioni, jsou ale ovládáni Cylony a na Galacticu nastraží past. Flotila nakonec unikne a planeta Carillon je zničena.

Lost Planet of the Gods (Ztracená planeta bohů)
Premiéra: část 1 - 24.září 1978
část 2 - 1.října 1978
Scénář a námět: Glen A. Larson, Donald P. Bellisario
Režie: Chris I. Nyby II

Boomer a Jolly zatáhnou mezi piloty stíhaček Viper záhadnou chorobu, kterou se nakazili na hlídkovém letu. Galactica objeví cestu k planetě Kobol, domovskému světu lidí z Kolonií. Cyloni pod vedením Baltara ale k planetě dorazí dřív a zničí ji dříve, než se tam dostane Galactica - tím zabrání uprchlíkům získat souřadnice Země.

Cylonské mateřské lodě nad planetou Caprica

The Lost Warrior (Ztracený válečník)
Premiéra: 8.října 1978
Scénář: Donald P. Bellisario
Námět: Donald P. Bellisario, Herman Groves
Režie: Rod Holcomb

Apollo se ztratí na světě, který se podobá Divokému Západu a je nucen vyzvat na souboj porouchaného Cylona, který se stal nájemním střelcem místního starosty Lacerty (o kterém si díky poruše myslí, že je cylonský Nejvyšší vůdce). Nakonec je zachráněn Galacticou.

The Long Patrol (Dlouhá hlídka)
Zadnice zaparkovaného Viperu Premiéra: 15.října 1978
Scénář: Donald P. Bellisario
Režie: Chris I. Nyby II

Starbuck je přiřazen k testování nového superrychlého letounu vybaveného mluvícím počítačem - zato beze zbraní. Při jednom testovacím letu se seznámí s pochybnou existencí, chlapíkem který si říka Robber. Ten mu letoun ukradne a Starbuck je zatčen na vězeňském asteroidu Proteus, odkud ho jako obvykle musí vysekat přátelé.

Gun on Ice Planet Zero (Dělo na ledové planetě Zero)
Premiéra: část 1 - 22.října 1978
část 2 - 29.října 1978
Scénář: Michael Sloan, Donald P. Bellisario, Glen A. Larson
Námět: John Ireland, Jr.
Režie: Alan J. Levi

Baltar se pokusí nalákat Galacticu na dosah gigantického pulsního děla, ukrytého na ledové planetě. Adama se o tom dozví a vyšle Apolla a Starbucka, aby veleli skupině která má za úkol kanón zničit. Spojí se s místními obyvateli, které zotročují Cyloni a společnými silami zničí dělo.

The Magnificent Warriors (Pozoruhodní válečníci)
Premiéra: 12.listopadu 1978
Námět a scénář: Glen A. Larson
Režie: Chris I. Nyby II

Cylonský útok zničí většinu zásob flotily a ta chce nabrat nové na blízké planetě. Z celého úkolu se ovšem stane diplomatický problém a lidé z Galacticy musí vyjednat mír mezi dvěma znepřátelenými rasami.

Daggit, potvora plechová

The Young Lords (Mladí páni)
Premiéra: 19.listopadu 1978
Námět a scénář: Donald P. Bellisario, Frank Lupo, Paul Playdon
Režie: Donald P. Bellisario

Exploze motoru Viperu Starbuckova stíhačka havaruje na planetě Trillion, kde Cyloni vybili všechno obyvatelstvo - kromě skupinky dětí, které se cvičí jako vojáci, protože chtějí zachránit svého otce, zajatého Cylony. Nejstarší z nich chce Starbucka vyměnit za otce, ale Starbuck děti přesvědčí, aby přešly pod jeho velení a společně otce zachrání.

The Living Legend (Žijící legenda)
Premiéra: část 1 - 26.listopadu 1978
část 2 - 3.prosince 1978
Scénář: Glen A. Larson
Námět: Ken Pettus, Glen A. Larson
Režie: Vince Edwards

Apollo a Starbuck na hlídce potkají ztracenou Battlestar Pegasus pod velením komandéra Caina, žijící legendy. Pegasus pomůže Galactice vypořádat se s nájezdem Cylonů a získat palivo z jedné z jejich planet, Gamoray. Když je po všem, Pegasus je pryč a nikdo neví, zda odplula pryč nebo byla zničena v boji.

Fire in Space (Oheň ve vesmíru)
Premiéra: 17.prosince 1978
Scénář: Terrence McDonnell, Jim Carlson
Námět: Michael Sloan
Režie: Chris I. Nyby II

Sebevražedný cylonský útok zanechá Galacticu v plamenech. Adama je těžce zraněn a Boomer, Athena a Boxey jsou uvězněni v rekreační místnosti. Nakonec se podaří uhasit oheň proražením díry do trupu lodi. Podle názorů mnoha nejslabší epizoda celého seriálu.

Můstek, konečná stanice. Prosíme, vystupte.

War of the Gods (Válka bohů)
Loď světla - nepřátelé Iblise Premiéra: část 1 - 14.ledna 1979
část 2 - 21.ledna 1979
Scénář a námět: Glen A. Larson
Režie: Daniel Haller

Galactica nalézá planetu, na níž žije hrabě Iblis, muž s nadpřirozenými silami. Slibuje Galactice pomoc, když ho bude její posádka následovat. Adama ho chce vyzkoušet, dá mu tedy za úkol, aby zajal zrádce Baltara. Iblis to udělá. Je rozhodnuto. Všichni jsou odhodláni Iblise následovat. Adama a Apollo ale zjistí, že Iblis není nikdo jiný než sám Ďábel. Dojde k boji a jen zásah Iblisových hodných příbuzných umožní vítězství Galacticy.

The Man with Nine Lives (Muž devíti životů)
Premiéra: 28.ledna 1979
Námět a scénář: Donald P. Bellisario
Režie: Rod Holcomb

Starý dobrodruh, který si říká Chameleon, utíká před triem Borellianů, kteří mu jdou po krku. Aby se mohl skrýt na Galactice, přesvědčí Starbucka, že je jeho před lety ztracený otec. Borelliani proklouznou na palubu v rámci naboru nových pilotů pro stíhačky Viper. Borelliani jsou chyceni, Chameleon odchází... a to, že je skutečně Starbuckovým otcem, je tajemství, které zůstane neodhaleno.

Rising Star

Murder on the Rising Star (Vražda na Rising Star)
Premiéra: 18.února 1979
Scénář: Donald P. Bellisario, Jim Carlson, Terrence McDonnell
Námět: Michael Sloan
Režie: Rod Holcomb

Ortega, Starbuckův soupeř v populární sportovní hře triad, byl zavražděn na palubě lodi Rising Star a všechny stopy vedou ke Starbuckovi. Apollovo vyšetřování ale ukáže, že Ortega vydíral muže, který na palubu své lodě při evakuaci Kolonií bral lidi pouze za peníze. Ten zabil Ortegu a byl zatčen, když se pokoušel zabít Baltara, jediného dalšího člověka, který by ho mohl identifikovat.

Greetings from Earth (Pozdravy ze Země)
Premiéra: 25.února 1979 (2 hodiny)
Scénář a námět: Glen A. Larson
Režie: Rod Holcomb

Tři Vipery startují z Galacticy Apollo a Starbuck naleznou primitivní loď, na jejíž palubě jsou spící muž, žena a čtyři děti. Zdá se pravděpodobné, ze jsou ze Země. Rada dvanácti požaduje, aby byla loď otevřena - i přesto, že by to mohlo zabít její cestující. Adama to striktně odmítne a Wilker se Salikem potvrdí, že lidé z lodi nemohou dýchat atmosféru Galacticy. Apollo, Starbuck a Cassiopea ukradnou loď, aby ji dopravili ji k jejímu předchozímu cíli, na planetu Paradeen. Muž z lodi, Michael, informuje piloty, že skutečně pochází z planety, které se říká Terra. Utekli ale před vládou Východní Aliance, totalitní moci která nesnese demokracii. Mezitím je loď dostižena plavidlem Východní Aliance a zajata. Naštěstí lidé z Galacticy přemůžou alianční vojáky a zavřou je na vězeňské lodi. Flotila pokračuje směrem na Terru, jejíž lokaci dostali od Michaela.

Baltar's Escape (Baltarův útěk)
Premiéra: 11.března 1979
Námět a scénář: Donald P. Bellisario
Režie: Winrich Kolbe

Zatímco Adama se vypořádává s tím, že Rada Dvanácti na něj nasadila komisaře který o něm má napsat hlášení, Baltar si naplánuje útěk s pomocí tří Borelianů a zajatých vojáků Aliance. Vezmou rukojmí a Adama je musí propustit. Baltar se svými roboty chce uniknout ve sve stíhačce, zatímco ostatní uprchlíci jdou na loď Aliance. Vojákům se podaří uniknout, ale Baltarův útěk selže, protože jeho roboti po opětovném složení nefungují tak jak by měli.

Experiment Terra
Premiéra: 18.března 1979
Scénář a námět: Glen A. Larson
Režie: Rod Holcomb

Apollo a Starbuck pronásledují uprchlou loď Aliance zpět na Terru. Cizinci, kteří pomohli posádce Galacticy proti hraběti Ilbisovi, je nyní požádají o pomoc při záchraně tohoto světa: Zatímco se Západní federace a Východní aliance chystají uzavřít smlouvu, lidé z východu plánují zradu a útok. Oba piloti přivolají na pomoc Galacticu a ta zničí rakety z Východní aliance. Svět, ohromený silou zásahu zvenčí, zasedne k jednacímu stolu tentokrát s pocitvými úmysly. Radost z dobrého činu je ale lehce oslabena smutným zjištěním, že toto není ta Země, kterou Galactica hledá.

Známý manévr

Take the Celestra (Převzít Celestru)
Premiéra: 1.dubna 1979
Scénář: Jim Carlson, Terrence McDonnell
Námět: David S. Arthur, David G. Phinney, Jim Carlson, Terrence McDonnell
Režie: Daniel Haller

Na palubě lodi Celestra jsou problémy - její kapitán, Kronus, údajně řídí loď jako diktátor. Bývalá Starbuckova dívka, Aurora, je členkou organizace vzbouřenců a požádá svého přítele o pomoc. Ve skutečnosti je ale na vině jeden z nižších důstojníků Celestry - Kronus je jen trochu tvrdší velitel. Apollo a Starbuck pomohou vypořádat se s lotry.

The Hand of God (Ruka Boží)
Premiéra: 29.dubna 1979
Scénář a námět: Donald P. Bellisario
Režie: Donald P. Bellisario

Pronasledovani Komandéra Adamu přestane bavit neustálé cylonské pronásledování a rozhodne se udělat mu přítrž jednou provždy. Na Baltarově lodi se Apollo a Starbuck proplíží na palubu cylonské mateřské lodi a poškodí její senzory. Galactica pak loď zničí, Apollo a Starbuck jen tak tak vyváznou.


[Zpět]